Emolienty w pielęgnacji dzieci z Atopowym Zapaleniem Skóry

Emolienty to dermokosmetyki pozwalające na utrzymanie właściwej wilgotności skóry. Można stosować je zarówno w kosmetyce, jak i dermatologii, gdyż specjalnie dobrane składniki działają bardzo łagodnie, niwelując podrażnienia i odbudowując płaszcz hydrolipidowy skóry. Mogą być stosowane nawet u noworodków.

Czym są Emolienty?

Te nowoczesne dermokosmetyki występują w postaci kremówmaścibalsamówżeliemulsji i szamponów. Składają się z tłuszczy roślinnych, takich jak: oliwa z oliwek, olej makadamia, masło shea i inne. Nie zawierają substancji zapachowych, parabenów, ani sztucznych barwników. W przeciwieństwie do zwykłych kosmetyków mogą być stosowane u dzieci, gdyż minimalizują ryzyko wystąpienia podrażnień skóry. Zawarte w nich naturalne oleje, dzięki obecności kwasów Omega 3-6-9 uzupełniają niedobory lipidów, utrzymują wodę w głębokich warstwach skóry, działają łagodzącokojąco na podrażnienia i stany zapalne. Natłuszczają skórę i tworzą na niej filtr chroniący przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi i alergenami. Łagodzą świąd i przyśpieszają gojenie się ran.

Atopowe Zapalenie Skóry

Atopowe Zapalenie Skóry u dzieci wymaga wyjątkowej troski i pielęgnacji emolientami. Na temat radzenia sobie z tą przypadłością mówi artykuł: Atopowe zapalenie skóry – jak sobie radzimy z tą ciężką chorobą? Skóra dotkniętego atopią dziecka jest bardzo wrażliwa i nadmiernie reaguje na różne substancje. Traci naturalną barierę ochronną. Początkowo pojawiają się zaczerwienienia i świąd, następnie widoczne stają się ogniska chorobowe. Są one suche i szorstkie. Mogą pojawiać się czerwone pęcherze. Przyczyną choroby są czynniki genetyczne. Często występuje ona równocześnie z astmą oskrzelową. Układ odpornościowy dziecka jest nadreaktywny. Ponieważ nie ma skutecznych leków zwalczających chorobę, leczenie polega głównie na właściwej pielęgnacji. W przypadku nasilenia objawów konieczne może być podawanie leków immunosupresyjnychprzeciwuczuleniowych, a nawet sterydów.

Emolienty podstawą leczenia AZS

Emolienty stanowią podstawę pielęgnacji dzieci cierpiących na tę przypadłość. Właściwe dbanie o skórę dziecka to nie tylko kosmetyka, lecz również metoda leczenia. Najważniejszym elementem codziennej higieny jest kąpiel z dodatkiem emolientów. Mogą mieć postać żeli lub płynów do kąpieli. Działają przeciwzapalnie i przeciwświądowo, nawilżając i natłuszczając skórę. Usuwają z naskórka szkodliwe substancje. Do mycia głowy dziecka stosuje się specjalne szampony. Preparaty te nie pienią się i nie zmieniają odczynu pH skóry. Naskórek po takiej kąpieli jest zmiękczony i łatwiej wnikają w niego składniki kremów, maści i balsamów. Nakłada się je na wilgotną skórę. U dzieci z bardzo wysuszoną skórą konieczne jest kilkukrotne ich nakładanie w ciągu doby, gdyż utrzymują się do 6 godzin. W ciągu dnia stosuje się odpowiednie są balsamy i kremy, natomiast na noc zalecane są maści. Więcej informacji na temat pielęgnacji skóry atopowej znajdziemy na stronie: www.latopic.pl.

Emolienty dostępne są w aptekach bez recepty, jednak w przypadku AZS należy skonsultować ich stosowanie z lekarzem. Pomoże on wybrać odpowiednie środki, w zależności od stopnia nasilenia choroby.