Jak zaprojektować pergolę?

Obecnie powstaje coraz więcej pergoli ogrodowych czy tarasowych. Są to eleganckie elementy małej architektury, które posiadają nie tylko walory estetyczne. Co warto wiedzieć o pergolach? Jakie aspekty należy uwzględnić projektując elementy tego typu?

Czym charakteryzuje się pergola?

Trzeba podkreślić, że pergole ogrodowe czy tarasowe to coraz popularniejsze elementy małej architektury. Przede wszystkim służą do podtrzymywania pnączy i roślin o zwisających pędach. Dzięki temu można liczyć na ich efektowne wyeksponowanie. Nie można nie zaznaczyć, że odpowiednio wykonane pergole wpływają również na prawidłowy rozwój roślin. Nie da się ukryć, że elementy małej architektury mają również walory estetyczne. Dzięki temu konkretna lokalizacja wygląda zdecydowanie bardziej atrakcyjnie niż miało to miejsce we wcześniejszym czasie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby odizolować konkretną część danej lokalizacji. To szansa na to, aby stworzyć miły, przytulny zakątek, gdzie będzie można spędzać wolny czas – na przykład czytając książkę itp.

Co wziąć pod uwagę w trakcie projektu pergoli?

Myślicie, że projekt pergoli ogrodowej czy tarasowej jest łatwy? Niestety, rzeczywistość może – kolokwialnie pisząc – sprowadzić Was na ziemię. Aby elementy małej architektury dobrze wywiązywały się ze swojego zadania musi być spełnionych kilka warunków. Między innymi trzeba wziąć pod uwagę konkretną lokalizację. Wszystko musi być dokładnie wymierzone, aby mieć pewność, że dana konstrukcja może powstać właśnie w tym miejscu. Poza tym należy uwzględnić obciążenia pionowe, które powstają z ciężaru elementów konstrukcyjnych czy roślin. Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że opady atmosferyczne bardzo mocno zwiększają te parametry. W związku z tym konstrukcje muszą być naprawdę bardzo solidne. Istotne są również obciążenia poziome powodowane na przykład przez wiatr, który także stanowi zagrożenie dla stabilności. Co jeszcze jest ważne? Między innymi lokalizacja względem stron świata. Chcecie, aby nad pergolą nie brakowało cienia w okresie letnim? W takim razie deski rusztu muszą być ustawione tak, aby wyznaczały kierunek wschód-zachód. Wtedy pergole tarasowe czy ogrodowe będą właściwe wywiązywały się ze swojej roli w tym temacie.

Istotną rolę odgrywają tutaj słupy. Należy bowiem zaznaczyć, że pergole to generalnie konstrukcje składające się z podwójnego szeregu słupów i zadaszenia. Bardzo ważne jest zatem to, aby słupy były wybrane z dobrego materiału. Poza tym muszą być sztywno osadzone w podłożu.