Projekty domów dwupokoleniowych, czyli wybieramy projekt z senioratką

Planując budowę domu, musimy wszystko dobrze przemyśleć – przede wszystkim pod tym kątem, ile osób w nim zamieszka. Chociaż dzisiaj najpopularniejsze są domy małe – parterowe i z poddaszem użytkowym, to nie brakuje też osób, wybierających domy dwupokoleniowe. Jeśli też to planujemy, powinniśmy lepiej je poznać.

Dom dwurodzinny – dla kogo?

To bardzo dobre rozwiązanie dla rodzin z dorastającymi dziećmi oraz rodzin planujących zamieszkanie ze starszymi rodzicami. W obu tych przypadkach osobne mieszkanie zapewni niezależność, komfort życiowy oraz poczucie intymności. To niezwykle istotne dla tzw. komfortu psychicznego, bo każdy człowiek – nawet najbardziej rodzinny – potrzebuje czasami ciszy, spokoju, zostania samemu ze sobą.

Z drugiej strony, kiedy tylko chcemy mamy bliskich na wyciągnięcie ręki, dzięki czemu możemy pielęgnować wzajemne relacje, a także sobie pomagać w razie potrzeby. To na pewno idealna opcja dla wielopokoleniowych rodzin, w których relacje są bardzo bliskie. Osoby są ze sobą silnie związane i wyznają podobne wartości.

Jeśli nie rodzina to… ekonomia

Często dom dwupokoleniowy wybierany jest przez osoby ze sobą niespokrewnione. Dziwne? Wcale nie, po prostu wielką zaletą tego rozwiązania są niższe koszty inwestycyjne w przeliczeniu na rodzinę. Chociaż dom dwulokalowy pod kątem prawa pozostaje budynkiem jednorodzinnym, to na koszty jego budowy i późniejszą eksploatację, zrzucają się obie rodziny. W tej sytuacji ponadto mnie zapłacimy za działkę, a więc jak widać – ta opcja to spore plusy.

Jakie są cechy takiego domu?

Planując budowę dwupokoleniowego domu, musimy przede wszystkim wybrać odpowiedni projekt. Jeśli szukamy czegoś sprawdzonego to domoweklimaty.pl projekty domów dwupokoleniowych, na pewno są dobrą opcją, bo mamy tu wielki wybór ciekawych, doskonale przystosowanych dla dwóch rodzin propozycji.

Niezależnie, w jakim stylu będzie wybudowany dom, powinien być jak najbardziej funkcjonalny, aby każdy mieszkaniec czuł się w nim komfortowo. Dlatego też często do domu nie prowadzi jedno, a dwa wejścia. Jego wielkość zależy od liczebności rodzin i powinna być oczywiście odpowiednio do nich dostosowana. W każdym mieszkaniu muszą być obowiązkowe pomieszczenia jak salon, kuchnia, jadalnia, łazienka i sypialnia.

Nie dla każdego taki dom to odpowiednie rozwiązanie, a traktuje o tym artykuł pt. “Czy dom dwurodzinny to dobry pomysł?”. Czasami bowiem dochodzi do konfliktów, które mogą stale psuć atmosferę rodzinną. A jak się to zdarza między członkami obcych rodzin, to również może dojść do nieoczekiwanych, przykrych sytuacji. Warto więc jeszcze to przemyśleć przed wyborem projektu.