Moda w stylu Slow – spójrz z perspektywy na pędzący świat!

Gdy nasze tempo życia stale przyspiesza, a na całym świecie roi się od błyskawicznych usług, w końcu trzeba powiedzieć STOP. Coraz częściej zamiast szybkich, nieprzemyślanych i impulsywnych zakupów wolimy zastanowić się dłużej nad tym, czego tak naprawdę potrzebujemy. W ten sposób zrodziła się moda w stylu slow.

Slow fashion – geneza

Przełom XX i XXI wieku to ogromny rozwój konsumpcjonizmu. Tempo życia ludzi znacznie przyspieszyło, coraz więcej osób zależało na tym, by jak najszybciej zaspokoić swoje potrzeby. To także era rozwoju fast foodów, które do dziś można spotkać na każdym kroku. Naturalną reakcją społeczeństwa na ten pęd ku przyszłości, stała się chęć zwolnienia tempa życia i zwrócenia uwagi na nadmierną eksploatację środowiska. Po modzie na błyskawiczne posiłki szybko nadeszła moda na slow food, który umożliwia delektowanie się jedzeniem. W życiu codziennym zaczyna królować idea recyklingu i zero waste. Podobne zmiany można zaobserwować również w świecie mody.

Termin „slow fashion” po raz pierwszy został użyty przez profesorkę zrównoważonego rozwoju, projektowania oraz mody z londyńskiego Uniwersytetu Sztuk – Kate Fletcher pod koniec pierwszej dekady XXI wieku. Ruch ten z założenia określa przemyślane podejście do zakupów odzieżowych, bez zbędnych emocji czy impulsywnego kupowania w wyniku wyprzedaży.

Moda w stylu slow – trwałość i jakość ponad wszystko

Zgodnie z założeniami nurtu slow fashion znacznie lepiej jest zakupić jedną droższą i lepszą jakościowo rzecz, która doskonale wpisze się w różne stylizacje, niż dokonać kilku tańszych, okazyjnych zakupów, które po krótkim okresie użytkowania całkowicie się rozpadną.

Doskonałym przykładem na to, jak działa slow fashion jest rynek obuwniczy oraz galanteria skórzana. Dobrej jakości produkty nigdy się nie starzeją i świetnie wyglądają nawet po kilku czy kilkunastu latach intensywnego użytkowania. Coraz więcej osób przekonuje się do tego, sięgając po wysokiej jakości torebki skórzane, których cena często kilkakrotnie przekracza ceny torebek z ekoskóry, pochodzące z taśmowej produkcji.

Różnica jednak jest widoczna w jakości oraz stopniu zużycia. Torebki z ekoskóry zwykle już po dwóch, trzech wyjściach zaczynają się strzępić i szybko nadają się jedynie do kosza. Prawdziwa skóra nie tylko nigdy się nie starzeje, ale jest swoistą gwarancją jakości. Nawet gdy dojdzie do mechanicznego uszkodzenia materiału, przy odpowiedniej pielęgnacji może on nadać torbie charakteru, nie wpływając negatywnie na wygląd oraz jakość galanterii.

Slow fashion – moda na dłużej

Warto pamiętać, że slow fashion nie jest sezonowym trendem. To postawa, która opiera się na całkowitej zmianie podejścia do zakupów odzieżowych i staje się elementem codziennego życia. Modyfikując nasze nawyki i starając się wprowadzić w życie postanowienia nurtu slow fashion nie tylko będziemy żyć bardziej ekologicznie i przyczynimy się do redukcji ilości wyrzucanych rzeczy. To także doskonały sposób, by zadbać o nasz styl i nauczyć się sięgać po ponadczasowe, wysokojakościowe produkty zamiast kiepskiej jakości towarów wpisujących się w chwilowe trendy.