Kurs hiszpańskiego za granicą – dlaczego warto?

Czasami taki dwutygodniowy pobyt w Hiszpanii pod względem opanowywania języka potrafi dać człowiekowi dużo więcej niżeli wielomiesięczne ślęczenie nad podręcznikami, polegające na nauce „na sucho”. Wyjazd na kurs hiszpańskiego to przy okazji świetna szansa na przeżycie wspaniałej przygody, poznanie nowych ludzi i zobaczenie wielu ciekawych miejsc.

Nauka bez wymówek

To właśnie jest największy i najważniejszy atut kursów hiszpańskiego odbywających się za granicą. W ich przypadku nie można sobie pozwolić na dopowiadanie pewnych rzeczy po polsku, jak to nieraz dzieje się na „normalnych” zajęciach, czy robienie chwilowych przerw od mówienia po hiszpańsku. Trzeba reagować od razu. Wszyscy i wszędzie mówią bowiem właśnie w języku hiszpańskim.

Język ten obowiązuje w końcu nie tylko w szkole, w której odbywa się kurs, ale też w restauracjach, kawiarniach, na dworcach czy w każdym innym miejscu. Nauka trwa dosłownie bez przerwy i to właśnie zapewnia jej wysoką efektywność.

Opanowywanie sztuki mówienia

Największą trudność sprawia zwykle mówienie w obcym języku. Na pewnym etapie zaawansowania uczeń zaczyna już rozumieć większość rzeczy ze słuchu, potrafi też czytać po hiszpańsku, ale gdy ma samodzielnie sformułować chociażby najprostsze zdanie, momentalnie wszystko zapomina, jeżeli nie był tego uczony.

Zaległości w mowie najłatwiej nadrobić właśnie na kursie hiszpańskiego odbywającym się za granicą, który wprost zmusza kursantów do ciągłego porozumiewania się w obcym języku. Wbrew pozorom w Hiszpanii nawet język angielski nie jest aż tak bardzo popularny. Warto natomiast od razu założyć sobie, że na takim wyjeździe będzie się mówić tylko po hiszpańsku, aby jednak wyciągnąć z niego jak najwięcej.

Naturalna motywacja do nauki

Kurs hiszpańskiego za granicą pozwala też wczuć się w hiszpańską kulturę. Otaczając się nią z każdej strony, nabiera się naturalnej ochoty na to, by stać się prawdziwą częścią tej społeczności, a nie wyłącznie pełnym ignorancji turystą zza granicy.

Dodatkową motywację zapewniają też inni kursanci, no bo przecież zagraniczny kurs hiszpańskiego zawsze jest kursem grupowym. A gdy człowiek uczy się nowych rzeczy wspólnie z innymi ludźmi, zwykle jakoś tak łatwiej i przyjemniej mu to przychodzi, więc motywacja pojawia się sama i przeradza się w determinację.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy International House z Bielska Białej.