Czyszczenie kanałów wentylacyjnych – do kogo się zgłosić?

Czyszczenie kanałów wentylacyjnych to usługa, o której powinniśmy pamiętać regularnie, jednak w praktyce często właściciele obiektów przemysłowych czy biurowych nie wykonują jej regularnie. Dlaczego jest to takie istotne i komu zlecić czyszczenie kanałów wentylacyjnych? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu!

Jak często czyścić kanały wentylacyjne?

Kanały wentylacyjne powinny być drożne przez cały okres ich eksploatacji. Takie wytyczne przygotował dla nas ustawodawca. Nie jest to oczywiście zbyt dokładna definicja, która wyjaśni nam, kiedy powinniśmy zamówić ekipę od takiej właśnie usługi. Warto więc zajrzeć do instrukcji obsługi naszej wentylacji. W większości przypadków inspekcja wentylacji będzie konieczna raz w roku. Jeśli jednak mamy do czynienia z obiektem przemysłowym o większym zanieczyszczeniu może okazać się, że nie będzie to wystarczające. Na szczęście firma, która wykona dla nas czyszczenie wentylacji zostawi nam również wytyczne, podając również informacje o tym, kiedy należy wykonać kolejną inspekcję. Więcej o tym, jak często wykonywać czyszczenie wentylacji znajdziecie w artykule na stronie Brawnet.pl: https://brawent.pl/czyszczenie-kanalow-wentylacyjnych-jak-czesto-to-robic/

Czy czyszczenie kanałów wentylacyjnych jest ważne?

Na pewno wielu z Was zastanawia się, czy czyszczenie kanałów wentylacyjnych jest ważne. Czy może jest to tylko zwykła kwestia trochę wyższego komfortu pracy, czy może jednak coś istotniejszego. Okazuje się, że od sprawnej wentylacji może zależeć naprawdę wiele. Warto pamiętać, że w kanałach wentylacyjnych panują idealne warunki do rozwoju wszelkiego rodzaju patogenów, które atakują nasze płuca i górne drogi oddechowe. Pracownicy mogą początkowo odczuwać problemy z koncentracją, jednak, jeśli tak i stan będzie utrzymywał się dłużej, to może się to skończyć poważnymi chorobami i niezdolnością do pracy.

Warto również zdawać sobie sprawę z faktu, że niesprawna wentylacja może przyczynić się również do powstania pożaru. Jeśli znajdują się w niej różnego rodzaju drobinki i kurz, które cały czas się przemieszczają, to dochodzi w ten sposób do tarcia i powstawania iskry. Przez brak regularnych kontroli można więc doprowadzić do naprawdę sporych strat.

Do kogo zgłosić się w sprawie czyszczenia kanałów wentylacyjnych?

Na rynku znajdziemy wiele firm, które oferują usługi czyszczenia wentylacji. Nie wszystkie jednak wykonają dla nas usługę w pełni profesjonalnie. Warto więc zwrócić uwagę na doświadczenie pracowników. Powinni oni mieć za sobą przynajmniej kilka wykonanych usług, które obejmowały różne rodzaje czyszczenia. Najlepszym sposobem weryfikacji będą opinie w internecie lub kontakt z poprzednimi klientami.

Doświadczenie to jednak nie wszystko. Ważny jest również odpowiedniej klasy sprzęt. Na wyposażeniu takiej firmy powinny znajdować się roboty z dobrej jakości kamerami i kamery endoskopowe, które umożliwią sprawdzenie stopnia i rodzaju zanieczyszczeń kanałów wentylacyjnych o różnej średnicy. Taka firma powinna również posiadać sprzęt do metody suchej, jak i mokrej. Do tej pierwszej niezbędną będą zestawy elektrycznych szczotek i odkurzacze przemysłowe. Do drugiej natomiast sprzęt do dozowania wody lub pary pod wysokim ciśnieniem i wysokiej klasy środki chemiczne, których zadaniem jest usuwanie tłustych zabrudzeń.

Warto również decydować się na firmy z okolicy, by koszt usługi nie był wyższy z powodów logistycznych.