Grzybica pochwy, zwana też drożdżycą lub kandydozą (od rodzaju grzybów – Candida albicans – którymi jest wywoływana) jest częstą przypadłością dotykającą kobiety w każdym wieku. To infekcja o charakterze endogennym, czyli zapoczątkowanym przez drobnoustroje żyjące w ludzkim organizmie w małych ilościach i niepowodujących problemów zdrowotnych. Zakażenie pojawia się dopiero w sytuacji, kiedy zostaje zaburzona równowaga kwaśnego środowiska w pochwie, utrzymywanego przez pałeczki kwasu mlekowego. Ich liczebność w wówczas spada, dzięki czemu grzyby mogą się swobodnie namnażać.
Objawy grzybicy pochwy
Najczęstszym objawem drożdżycy jest świąd sromu oraz pieczenie podczas oddawania moczu. Kobieta bardzo często odczuwa też ból w trakcie stosunku. Są to jednak symptomy bardzo pospolite, towarzyszące także innym infekcjom intymnym. Najbardziej charakterystycznym sygnałem grzybicy pochwy jest mniej obfita wydzielina z pochwy, ale przybierająca grudkowatą, serowatą konsystencję i charakterystyczny zapach drożdży. Dopiero ten zespół obserwowanych zjawisk daje niemalże 100% pewność, że chodzi o kandydozę. Po rozpoznaniu objawów należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza ginekologa. Ten, w celu potwierdzenia diagnozy wykona wymaz z pochwy oraz zaleci odpowiednią kurację.
Leczenie objawów zakażenia pochwy
Leczenie grzybicy pochwy trwa zwykle od kilku, do kilkunastu dni. Chociaż drożdżyca często atakuje kobiety po antybiotykoterapii, zwalcza się ją właśnie za pomocą antybiotyku. Przeważnie jest to nystatyna, która działa bardzo wybiórczo, niszcząc ściany komórkowe grzybów i zabijając je, pozostając jednocześnie obojętna na naturalne bakterie pochwy. Druga grupa stosowanych leków to syntetyczne pochodne azolowe. Nie są one jednak wskazane do leczenia grzybicy w okresie ciąży. Leki przeciwgrzybiczne mają zazwyczaj postać globulek dopochwowych, maści i żeli. Bardzo ważne w kuracji jest wspomaganie leczenia probiotykami, czyli określonymi kulturami bakterii – są to najczęściej pałeczki kwasu mlekowego. Mają one za zadanie odbudować florę bakteryjną właściwą dla pochwy oraz znormalizować odpowiednie dla tego środowiska pH, które utrudnia rozwój grzybów odpowiedzialnych za infekcję. Więcej o probiotykach można dowiedzieć się na stronie https://www.provag.info/.
Kolejnym czynnikiem wspomagającym kurację jest odpowiednia dieta. Grzyby lubią cukier, dlatego nadmierne spożywanie wszelkich słodyczy to jak proszenie się o kłopoty. Szczególnie cukry proste są doskonałą pożywką dla drożdży. Natomiast spożywanie produktów bogatych w pałeczki kwasu mlekowego, jak np. jogurty naturalne, kefir, czy zsiadłe mleko pomoże szybciej odbudować ich niedobory. Dobre mogą się okazać też kwaśne artykuły spożywcze – np. kiszona kapusta i ogórki. Istnieje też wiele innych, naturalnych metod, które mają działanie przeciwgrzybiczne i czasem warto sięgnąć właśnie po te sprawdzone, domowe sposoby.
Lepiej zapobiegać niż leczyć
Nieleczona i zaniedbana grzybica pochwy może nawracać, a nawet przejść w postać przewlekłą, co prowadzi do wygładzenia i atrofii błony śluzowej pochwy, znacznej bolesności, podrażnienia lub dyspareunii (dysfunkcji seksualnej objawiającej się bólem w czasie stosunku).
Każdym infekcjom, nie tylko intymnym, lepiej jest zapobiegać niż je potem leczyć. Utrzymanie odpowiedniej higieny za pomocą tego celu przeznaczonych kosmetyków, zachowanie ostrożności w toaletach publicznych, na basenach i prysznicach klubów fitness jest znacznie lepszym rozwiązaniem, niż leczenie istniejącego już zakażenia.