Współczesne, eleganckie męskie buty z długą historią

Jeśli potrzebujesz butów, które są eleganckie, a przy tym uniwersalne, powinieneś zdecydować się na brogsy. Pasują one nie tylko do garnituru, ale śmiało można je zakładać nawet do jeansów.

Jak wyglądają brogsy?

Brogsy to nic innego jak klasyczne, męskie buty, które posiadają charakterystyczne zdobienia w postaci dziurek. To właśnie im zawdzięczają swoją nazwę, która pochodzi od słowa broguing. Ozdobne ażurowania mają najczęściej formę mniejszych bądź większych kółek, choć zdarzają się również inne wzory. Zdobienia te znajdują się głównie na noskach, co nazywane jest medalionami.

Krótka historia brogsów

Współczesne brogsy sięgają korzeniami do Szkocji i Irlandii, jednakże perforacje są nowoczesnym dodatkiem. Istnieje przekonanie, że buty te w minionym stuleciu posiadały ażurowanie po to, by odprowadzało wilgoć i wodę z wnętrza, na przykład podczas wędrówek po podmokłych terenach, umożliwiając w ten sposób szybsze wyschnięcie. Jednakże zapiski nie potwierdzają istnienia w ówczesnych czasach perforowanych zdobień na brogsach. Pochodzenie dziurek może być więc znacznie późniejsze i typowo dekoracyjne.

Słowo “brogue” pojawiło się w języku angielskim w XVI wieku, a wywodzi się z języka gaelickiego “bróg”, staronordyckiego “brók”, co oznacza “okrycie nóg”. Zaś szkockie słowo brogue odnosi się do narzędzia zwanego bradawl, które służyło do przekłuwania.

Dopiero na początku XX wieku słowo brogue zostało użyte do opisania męskich butów, przeznaczonych do wędrówek na świeżym powietrzu po bezdrożach poza miastem. W tamtym czasie buty te nie były uważane za odpowiednie do spotkań biznesowych, czy nawet spotkań towarzyskich. Z biegiem czasu ich postrzeganie zmieniło się i zaczęto w nich dostrzegać klasyczny, elegancki wygląd.

Współczesne brogsy

Brogsy sprawdzają się dzisiaj nie tylko podczas spotkań biznesowych, ale również na co dzień do garnituru. Poza strojem formalnym, możemy łączyć je również z jeansami, w związku z czym nadają się do wyjścia ze znajomymi i jako obuwie codziennego użytku. Dzięki klasycznemu wyglądowi idealnie komponują się z większością ubrań. Ich ogromnym atutem jest wygoda i duży komfort podczas noszenia.

Jeśli te wszystkie argumenty przekonały cię, aby kupić męskie brogsy, powinieneś odwiedzić stronę sklepu EleganckiPan.com.pl, na której znajdziesz wyjątkowe buty, które wykonane są najwyższej jakości materiałów i odznaczają się dbałością o szczegóły. W swoim asortymencie sklep posiada obuwie renomowanych producentów.

fot. eleganckipan.com.pl