Ogrzewanie domu gazem płynnym – czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

W dobie rosnącej świadomości ekologicznej, coraz częściej sięgamy po rozwiązania typu „EKO”. W ostatnich latach zaobserwowano znaczny wzrost zainteresowania ogrzewaniem gazem płynnym, co oznacza, że dobro środowiska leży Nam na sercu. Musimy mieć bowiem świadomość, że Polacy oddychają najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Unii Europejskiej. Czym jest gaz płynny? Jakie korzyści wynikają z posiadania instalacji gazowej? Sprawdźmy to już teraz!

Kilka słów na temat gazu płynnego

Gaz płynny (LPG) to mieszanina propanu i butanu, będąca naturalnym produktem ubocznym wydobycia gazu ziemnego. LPG charakteryzuje się tym, że jest bezbarwny i bezwonny.

Jaka jest różnica pomiędzy gazem płynnym a ziemnym? Gaz płynny jest cięższy od powietrza (około dwukrotnie), natomiast ten drugi (ziemny) – lżejszy od powietrza. Co to oznacza w praktyce? Oznacza to tyle, że w przypadku nieszczelności – gaz ziemny – rozprzestrzenia się w całym wnętrzu.     

Zalety ogrzewania domu gazem płynnym. Poznajmy je

– Niskie koszty eksploatacji.

– Wysoka wydajność – zbiornik z gazem wystarcza na kilka miesięcy.

– Wygoda użytkowania – instalacja zapewnia Nam zarówno ciepło w domu, ciepłą wodą, jak i możliwość gotowania – jeśli zostanie podłączona do kuchenki   

– Dostępność – dostawcy gazu płynnego są w stanie dostarczyć produkt w każde miejsce.

– Możliwość samodzielnego wyboru dostawcy.

– Łatwa obsługa – nowoczesne, bezobsługowe kotły gazowe to świetny sposób na zaoszczędzenie czasu i energii.

– Ekologiczne rozwiązanie – instalacja gazowa, jak już wcześniej wspomnieliśmy, jest  przyjazna środowisku naturalnemu

Wady ogrzewania domu gazem płynnym

Ogrzewanie gazem płynnym zyskuje na popularności i to nie podlega dyskusji. Pojawia się jednak pytanie – czy taka forma ogrzewania domu posiada wady? W zasadzie nie. Jedynym minusem, o którym warto wspomnieć, jest konieczność zgłoszenia instalacji do urzędu, a to wiąże się z przymusem dostarczenia dokumentacji projektowej.

Reasumując, ogrzewanie domu gazem płynnym to świetny sposób na przyczynienie się do poprawy jakości środowiska.