Korzystanie z usług generalnego wykonawcy – czy to się opłaca?

W dzisiejszym artykule zagłębimy się nieco bardziej w proces realizacji inwestycji, co dla jednych jest zagadką, dla innych jawi się, jako koszmar, a jeszcze inni przechodzą przez niego bardzo gładko – a dlaczego? – ponieważ mają wiedzę odnośnie tego, jak się za to zabrać. Jeżeli chcecie dołączyć do tej ostatniej grupy, zachęcamy do przeczytania tego artykułu, w którym zastanowimy się nad tym, co to jest i jakie zalety niesie ze sobą wybór generalnego wykonawcy projektu budowlanego.

Generalny wykonawca – czyli kto?

No właśnie, na początku należałoby się zastanowić, co kryje się pod tym tajemniczym pojęciem, jakim jest generalne wykonawstwo? Najłatwiej wytłumaczyć to na zasadzie przedsiębiorstwa budowlanego, które w swojej ofercie posiada kompleksowe usługi z zakresu realizacji inwestycji budowlanych. W tym przypadku całość prac wykonuje jedna firma – bez wykorzystania tzw. podwykonawców! Przeciwieństwem generalnego wykonawstwa byłby np. proces budowy, w którym jedna ekipa zajmowałaby się wylewaniem fundamentów, inna tworzeniem wylewki, a jeszcze inna tym, co określamy jako więźba dachowa. Generalny wykonawca zapewnia pracowników, sprzęt oraz materiały do wszystkich etapów w procesie budowy! Warto dodać, że firmy, które świadczą tego typu usługi, bardzo często zajmują się realizacją bardzo różnorodnych projektów. Będzie to nie tylko budowanie “od zera”, ale także remonty, rozbudowy, czy adaptację już istniejących budynków.

Na czym polega system generalnego wykonawstwa?

Doszliśmy już do tego, że generalny wykonawca realizuje inwestycje od momentu pierwszego wbicia łopaty w ziemię, aż po więźbę dachową, która zostanie pokryta odpowiednim materiałem. Naturalnie, że każda budowa jest inna, toteż w każdym przypadku, co innego będzie wchodziło w skład takich czynności. Na rynku znajdziemy zarówno firmy zajmujące się budową domów jednorodzinnych, jak i takie oferujące generalne wykonawstwo w budownictwie tzw. wielkopowierzchniowym (magazyny, hale produkcyjne, supermarkety itd.).

Generalne wykonawstwo – zalety

Korzystanie z usług jednej firmy na przestrzeni całego procesu budowy daje większą władzę nad czynnikami losowymi. Mamy gwarancję, że terminy zostaną dotrzymane, a prace wykonane solidnie i wedle projektu. Jeżeli zdecydujemy się na korzystanie z generalnego wykonawstwa, to kierownik budowy sprawuje pieczę nad wszystkim i zarządza swoimi ludźmi, którzy odpowiedzialni są za realizację konkretnych etapów. W tym przypadku nie występuje element ryzyka związany z tym, że jedna ekipa nie wyrobi się ze swoją pracą, materiały nie zostaną dostarczone, przez to kolejna nie będzie mogła przystąpić do pracy. Takie drobne niedociągnięcia mogą zadziałać, jak domino, co sprawi, że finalnie cała budowa runie dosłownie i w przenośni tak, jak przywołane tutaj kostki domina.

Jak znaleźć dobrego generalnego wykonawcę?

Jeżeli chcemy znaleźć dobrego generalnego wykonawcę, podczas poszukiwania odpowiedniej firmy przede wszystkim powinniśmy sprawdzić portfolio realizacji. Niektóre firmy specjalizują się w konkretnych typach inwestycji, dlatego jeżeli zrealizowały już kilka dużych projektów, istnieje bardzo duża szansa na to, że również w naszym przypadku wszystko pójdzie dobrze od A do Z. Dobrze, jeżeli firma świadczy szerokie usługi, a może nawet jest w stanie zapewnić materiały budowlane? Wtedy odpada nam kolejny  aspekt związany z zamawianiem materiałów u innych producentów. Zazwyczaj to generalny wykonawca powinien zająć się pozyskiwaniem materiałów budowlanych.

Podsumowując, korzystanie z usług jednej firmy w opozycji do kilku podwykonawców, to lepszy wybór głównie przez wzgląd na fakt, że w takim przypadku łatwiej jest kontrolować cały proces realizacji inwestycji. Tutaj jedna firma odpowiada za dotrzymanie terminów i realizację poszczególnych etapów budowy. Warto korzystać z usług generalnego wykonawcy, ale tylko takiego, który faktycznie w swoim portfolio ma podobne inwestycje do naszej. Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże w podjęciu właściwej decyzji, czego Wam szczególnie życzymy.

Źródło:

https://wpwinvest.pl/artykuly/generalne-wykonawstwo/na-czym-polega-generalne-wykonawstwo