Niewiele mebli i tylko te niezbędne. Ich kolory to często biel, szarość, czerń i inne barwy neutralne. Proste formy mebli. Niemal nic ozdób i bardzo mało tkanin. Wiele pustej przestrzeni. Takie jest wnętrze w stylu minimalistycznym. Pięknie prezentuje się ono na zdjęciach. W praktyce dla wielu osób taki wystrój wnętrza może okazać się zbyt chłodny. To nie powód, by z niego zrezygnować, jeśli się podoba. Chłodną minimalistyczną aranżację można ocieplić.
Kolorowe akcenty w minimalistycznym wnętrzu
Chłodne wnętrze ocieplą drobne akcenty w ciepłych kolorach. Niewielki dywanik, kilka poduszek, pufa czy jakiś przedmiot ozdobny w czerwonym kolorze – i od razu będzie cieplej. Nie musi być tych przedmiotów wiele, aby zyskać efekt ocieplenia. Im wnętrze jest mniejsze, tym mniej ich potrzeba i powinny być drobniejsze. Na akcent kolorystyczny można wybrać pomarańcz, żółć albo pogodną jasną zieleń. Beż i brąz także wprowadzą do wnętrza bardziej przyjazny klimat.
Płytki z kamienia na ścianie
Dekorowanie ścian płytkami z kamienia jest obecnie modne. Taka dekoracja pasuje do wnętrza minimalistycznego. Jak i ten styl, jest ona elegancka. Zarówno minimalizm, jak i płytki z kamienia na ścianie, to spokojny klimat we wnętrzu. Bez względu na kolor takiej okładziny ściennej, ociepli ona wnętrze. Płytki z kamienia naturalnego są dosyć drogie. Można je zastąpić okładziną, która kamień imituje. Będzie taniej, a tak samo efektownie.
Wystrój minimalistyczny i kominek
Nic tak nie ociepla aranżacji, jak płomienie ognia. Nawet w najchłodniejszym wnętrzu, jak tylko zapłonie ogień, od razu zrobi się przyjemniej i bardziej przytulnie. Można wybierać między różnymi rodzajami kominków. Nie wszystkie wymagają podłączenia do przewodu kominowego. Przy wystroju minimalistycznym wybiera się kominki w nowoczesnym stylu. Z uwagi na ich rodzaj, wybiera się między kominkami tradycyjnymi, elektrycznymi, gazowymi oraz biokominkami.
Włochate dywaniki i poduchy
Rzeczy z włochatej tkaniny nie może być za wiele w takim wnętrzu, bo straci ono swój charakter. Jednak to niewiele wystarczy, by wprowadzić bardziej przyjazny klimat. W sypialni można ułożyć włochaty dywanik przy łóżku. W salonie taki dywanik przyda się przy kanapie. Jeśli nie dywanik, to można zdecydować się na włochate poduchy. Tego rodzaju tkanina, nawet jeśli będzie biała czy szara, będzie ocieplać aranżację.
Urządzanie wnętrz w minimalistycznym stylu ma wiele zalet. Jest spokojnie, panuje ład, więc łatwo o odprężenie w takim wnętrzu. Sporo wolnej przestrzeni i minimum mebli oraz drobniejszych przedmiotów – to możliwość szybkiego posprzątania. Taka aranżacja daje poczucie swobody. Wnętrze nie przytłacza. Nie musi też być chłodne. Jeśli takie jest, to wystarczy zastosować dowolny z powyższych sposobów na jego ocieplenie.