Domy energooszczędne – ogólne informacje

Domy energooszczędne – ogólne informacje

Coraz więcej ludzi decyduje się na budowę domów energooszczędnych. Jak sama nazwa wskazuje, są to obiekty mieszkalne, których zaletą są niższe rachunki za ogrzewanie. Jednak co jeszcze wiadomo na ich temat? Co zawierają projekty domów energooszczędnych? Na te pytanie odpowiemy poniżej.

Charakterystyka tego typu domów

Takie obiekty nazywane są inaczej domami niskoenergetycznymi. Pozwalają na obniżenie kosztów samej eksploatacji. Druga zaleta to ochrona środowiska naturalnego. Jednak, aby była ona możliwa, muszą być użyte odpowiednie materiały. Projekt powinien być przemyślany i przygotowany w sposób profesjonalny.

Po pierwsze, aby taka wymarzona, nowoczesna i co ważne – piętrowa chata spełniła swoje funkcje, należy ją wybudować na prostokątnym planie. Znaczenie ma też rozmiar i kształt dachu. Okazuje się, że projekty domów energooszczędnych informują o tym, jak wygląda optymalne rozchodzenie się ciepła. Najlepsze rozwiązanie to dach jednospadowy, pozbawiony tzw. wykuszy. Kolejny aspekt to dobre okna. Muszą być one dokładnie uszczelnione i mieć współczynnik przenikania ciepła na odpowiednim poziomie.

Jakie materiały budowlane?

Wiemy już, czym są domy energooszczędne. Ważna jest jeszcze kwestia związana ze sposobem ich budowania. Najbardziej zalecane jest używanie w takim przypadku technologii szkieletowej. Dzięki niej warstwa izolacyjna będzie odpowiednio gruba. Przyda się też zastosowanie styropianu albo wełny mineralnej o grubości 12 cm.

Jeżeli chodzi natomiast o same materiały budowlane, to w projektach domów energooszczędnych jest wyraźnie zaznaczone, co nadaje się do minimalizacji zużycia energii danych obiektów mieszkalnych. Świetnie się zatem sprawdzi zarówno kamień, jak i cegła oraz beton.

Projekty domów energooszczędnych – podsumowanie

Na podstawie poprawnie stworzonych projektów można przed rozpoczęciem budowy zrobić coś jeszcze ważnego. Otóż wpisując ogólne dane do odpowiedniego programu komputerowego, obliczymy, jakie powinno być przyszłe, zalecane zapotrzebowanie na ciepło. W ten sposób określimy tzw. wskaźnik. Jego wartość podpowie nam, czy koszty ogrzewania domów łatwo i szybko się zwrócą w najbliższej przyszłości.