Śruby to coraz częściej stosowane elementy. Co wziąć pod uwagę wybierając produkty z tej kategorii? Dlaczego warto zdecydować się na elementy, które spełniają najważniejsze normy? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższej lekturze.
Jakie informacje są istotne?
Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że nie można zdecydować się na pierwsze z brzegu elementy. Śruby powinny być dokładnie dopasowane do konkretnego przeznaczenia. Trzeba bowiem zwrócić uwagę na fakt, że elementy z tej kategorii różnią się pomiędzy sobą między innymi kształtem łba, kształtem czopa, rodzajem gwintu, długością gwintu itp. Zaleca się, aby wybierać śruby, które spełniają określone normy. Trzeba uwzględnić, że są one wyprodukowane zgodnie z najwyższymi standardami. Korzystanie z nich gwarantuje, że na przykład tworzone przy ich pomocy konstrukcje będą solidne i wytrzymałe. Maszyny i urządzenia będą natomiast chodziły szybko, a także niezawodnie. Oczywiście, można decydować się na śruby, które nie spełniają norm. Zazwyczaj są one tańsze, co dla wielu osób jest kuszącą kwestią. Kłopot jednak jest taki, że elementy tego typu mają kiepską jakość. To znaczy, że mogą stwarzać zagrożenie dla zdrowia czy nawet życia pracowników, którzy będą mieli do czynienia z konstrukcjami powstałymi przy użyciu takich rzeczy itp.
Zapoznaj się z ofertą firmy Stalmut -> Śruby drobnozwojne DIN 960 / ISO 8765 sześciokątne z niepełnym gwintem (https://stalmut.pl/oferta/sruby/sruby-din-960-iso-8765-szesciokatne-niepelnym-gwintem-drobnozwojne/)
Należy podkreślić, że na świecie najczęściej stosowane są normy ISO (International Organization for Standardization). W tym momencie Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna zrzesza 162 państwa, w tym Polskę. Na terenie naszego kraju są stosowane także Polskie Normy (PN) oraz ustanowione przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny standardy DIN (Deutsches Institut für Normung). Osoby, które będą kupowały śruby zgodne z normami mogą liczyć na odpowiednią jakość i spory wybór elementów stosownych do konkretnego przeznaczenia.
Na czym polega konwersja norm?
Czasami jednak pojawia się kłopot. Wynika to z tego, że na przykład nie wszystkie sklepy stosują najbardziej uniwersalne normy ISO ustanowione przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dokonać konwersji pomiędzy tymi instytucjami. Przydatna w tym aspekcie jest tabela konwersji norm ISO/Din/PN. Jak jednak odpowiednio posługiwać się tym elementem? Tak naprawdę wystarczy znać tylko jedno znaczenie. interesują Was śruby z łbem walcowym z gniazdem sześciokątnym? Znacie oznaczenie ustanowione przez Polski Komitet Normalizacyjny? W tym wypadku jest to PN 82302. Przy pomocy tabeli konwersji norm możecie dowiedzieć, jakie są oznaczenia ustanowione przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną, a także Niemiecki Instytut Normalizacyjny – odpowiadający za normy DIN. Są to ISO 4762 i DIN 912.
Dzięki temu w bardzo łatwy i szybki sposób można dowiedzieć się, jak poszczególne elementy są oznaczone – biorąc pod uwagę różne normy. Co więcej, tabela konwersji przydaje się nie tylko w przypadku wyboru śrubek, ale także na przykład w trakcie wyboru kołków, zawleczek, podkładek, nakrętek itp.