Jaka jest rola nadzoru budowlanego?

Budowa domu lub innej nieruchomości to zawsze olbrzymie przedsięwzięcie. Inwestor niejednokrotnie nie jest w stanie wszystkiego skontrolować. Nierzadko brak mu czasu lub wiedzy z zakresu budownictwa. Często rekomendacje zespołu zajmującego się tworzeniem budynku, okazują się być nietrafionym pomysłem. To z kolei sprawia, że dom może zostać zbudowany już od samego początku m.in. z wadą konstrukcyjną. Rozwiązaniem jest zewnętrzny nadzór budowlany.

Na czym polega nadzór budowlany?

Niezależny nadzór budowlany ma za zadanie kontroli efektu prac firmy zajmującej się budową nieruchomości. Specjalista zweryfikuje czy wszystkie dotychczasowe prace zostały wykonane zgodnie z przyjętym projektem. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości – te zostaną zgłoszone kierownikowi budowy, który ma za zadanie przede wszystkim odnotowania w dzienniku budowy wszelkich nieścisłości. Następnie należy usunąć lub rozwiązać napotkane problemy, względem przekazanych wytycznych.

Firmy zajmujące się tego typu usługami są dostępne na obszarze całego kraju. Niejednokrotnie specjaliści są w pełni mobilni, więc nie trzeba koncentrować się tylko na konkretnej okolicy. Nic nie stoi na przeszkodzie, by budowę zweryfikował np. nadzór budowlany z Wrocławia, co może przełożyć się na jeszcze większą niezależność usług. Wszystko jest tylko kwestią ustaleń z inwestorem.

Dlaczego warto skorzystać z nadzoru budowlanego?

Niektóre z firm budowlanych nie mają opinii rzetelnych. Nierzadko zdarza się, że ich prace wykonywane są w pośpiechu i bez zachowania należytych wytycznych. Z kolei popełnione przez nich błędy są tuszowane, a usterki ujawniane dopiero po kilku latach użytkowania. Korzystanie z zewnętrznego nadzoru budowlanego minimalizuje ryzyko mogących powstać niedogodności. W dłuższej perspektywie czasu jest to po prostu oszczędność czasu i pieniędzy.

Inwestorom nie zawsze starcza odpowiedniej wiedzy z zakresu budownictwa. W szczególności dla takich osób powstały opisywane usługi. Dzięki nim budowa domu będzie przebiegała poprawnie i w pełni bezpiecznie dla przyszłych użytkowników. Zewnętrzny nadzór budowlany pozwoli na osiągnięcie oczekiwanego poziomu świadczonych usług.

Budowa nieruchomości nie musi być jednoznaczna z pojawiającymi się w przyszłości usterkami. By tego uniknąć wystarczy odpowiednio kontrolować postępy prac. Jeśli inwestorowi brakuje w tym zakresie doświadczenia – warto skorzystać z usług specjalistów. To zapewni niezależne wskazanie nieprawidłowości i w pełni zabezpieczy inwestycję.