Dezynfekcja w szpitalach – dlaczego to takie ważne?

Dezynfekcja w szpitalach – dlaczego to takie ważne?

Dezynfekcja oznacza postępowanie mające na celu zniszczenie drobnoustrojów. Współczesna medycyna rutynowo wykorzystuje w tym celu różne środki, co jest szczególnie ważne w szpitalach, jako miejscach, gdzie styka się ze sobą wielu chorych. Dlaczego wykorzystywanie płynu do dezynfekcji w szpitalu jest tak istotne?

Różne środki do dezynfekcji

Istnieje wiele środków, które wykazują działanie dezynfekcyjne, jednak nie wszystkie z nich nadają się do czyszczenia dłoni czy delikatnych materiałów. Najprostszym środkiem jest woda z mydłem, dezynfekują także alkohole, kwasy, zasady, utleniacze czy związki metali ciężkich, takich jak srebro lub rtęć.

Fizycznymi środkami służącymi do dezynfekcji są promieniowanie UV oraz para wodna o odpowiednio wysokiej temperaturze. Jak widać, nie wszystkie metody nadają się do codziennego użytkowania w miejscu takim jak szpital.

Trochę historii

Zanim, pod sam koniec XIX wieku, dowiedziono w końcu istnienia drobnoustrojów chorobotwórczych, idea, że lekarze mogą przenosić zakażenia między pacjentami, była bardzo niepopularna. Wysoka była natomiast śmiertelność na oddziałach, na których teoretycznie powinna być znacznie niższa – położniczych.

Wiedeński lekarz Ignaz Semmelweis na podstawie obserwacji nakazał, aby stosować Płyn do dezynfekcji szpital przed przystąpieniem do badania pacjentek i przyjmowania porodów. Pomimo, że w okresie stosowania się do tych zaleceń śmiertelność spadła niemal do zera, Semmelweis został zdyskredytowany przez ówczesne autorytety.

Dezynfekcja w szpitalach a pandemia

Wykorzystywanie środków do dezynfekcji w szpitalach jest kluczowe nie tylko dlatego, aby uniknąć rozprzestrzeniania zakażeń między pacjentami, ale również z powodu wzrastającego ryzyka światowych epidemii. Szpitale są idealnym miejscem dla rozwoju i rozprzestrzeniania się nowych form patogenów.

Dlatego płyn do dezynfekcji szpital powinien być używany nie tylko do oczyszczania rąk personelu oraz pacjentów, ale również do czyszczenia sprzętu oraz powierzchni użytkowych. Zaniedbania higieniczne w szpitalach mogą prowadzić do szybkiego rozprzestrzeniania się nowych zakażeń.