3 parametry koparek kołowych, które wpływają na jakość pracy

Koparki kołowe to maszyny budowlane, które znajdują bardzo szerokie zastosowanie podczas wykonywania wielu rodzajów prac. Aby jednak były efektywne i rzeczywiście wpływały na szybkość, komfort oraz jakość realizowanych zadań powinny charakteryzować się odpowiednimi parametrami. Podpowiadamy, na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę podczas rozbudowy swojej floty pojazdów.

1. Pojemność łyżki oraz zasięg

Jedną z  najważniejszych kwestii, na która powinniśmy zwrócić uwagę jest pojemność łyżki, w którą wyposażona jest koparka kołowa. Im większa, tym szybciej maszyna poradzi sobie z wykopami czy przenoszeniem urobku. Warto jednak mieć świadomość, że duża i szeroka łyżka może nie być dobrym rozwiązaniem przy wykonywaniu prac każdego typu. Dlatego też warto postawić na urządzenie, w którym możesz zmienić osprzęt (lemiesze, chwytaki, haki, szufle).

Warto również zwrócić uwagę na zasięg, w którym koparka może realizować poszczególne czynności. Wynika on z długości ramienia. Od zasięgu zależy min. głębokość kopania czy promień i wysokość wyładunku.

2. Moc silnika

To niezwykle ważny parametr, od którego zależy nie tylko to, na jaką wysokość będą unoszone przedmioty, ale również to, jak koparka kołowa będzie radziła sobie w trudniejszych warunkach np. na nierównej nawierzchni lub na wzniesieniach. Jeśli zależy Ci na tym, by urządzenie bez trudu przemieszczało się po każdym terenie, warto postawić na koparki o stosunkowo mocnym silniku. Najpopularniejsze wartości w przypadku sprzętów JCB wahają się w przedziale 49 do nawet 109 KM i są bezpośrednio związane z wielkością urządzenia oraz maksymalną zdolnością załadunku i głębokością kopania.

3. Szeroki wybór dostępnego osprzętu

To parametr szczególnie ważny w przypadku koparek kołowych, które wykorzystywane są w pracach ziemnych, drogowych, budowlanych. Jeśli firma świadczy szeroki wachlarz usług, to warto postawić na koparkę, do której zamontować można zamontować nie tylko łyżki o różnej szerokości i głębokości, ale również inny osprzęt: chwytaki służące do transportu materiałów sypkich, lemiesze, a nawet specjalistyczne głowice do cięcia betonu, rozdrabniania czy kopania rowów.

Podsumowując, na jakość, efektywność i bezpieczeństwo pracy z koparką kołową wpływa wiele różnych czynników. Dlatego też, podejmując decyzję o zakupie warto sprawdzić zarówno trzy najważniejsze, wymienione przez nas parametry, jak i inne udogodnienia, które znajdują się w koparce.

Obecnie nowoczesne koparki kołowe coraz częściej wyposażone są w systemy bezpieczeństwa, które zwiększają stabilność i mobilność urządzenia. Pamiętaj, żeby parametry koparki kołowej zawsze dopasowywać do rodzaju prac, do których ma być wykorzystywana.