Miedź – kilka najważniejszych informacji o tym metalu

Miedź – kilka najważniejszych informacji o tym metalu

Miedź to cenny, powszechnie używany metal, który stosowany jest praktycznie wszędzie. Posiada on wysoką przewodność elektryczną i cieplną. Spokojnie można powiedzieć, że dzięki niemu działają nasze instalacje elektryczne, wodociągowe, a nawet internet i komputery.

Miedź – czym wyróżnia się ten metal?

Miedź jest tak zwanym metalem przejściowym. Jak wspominamy wyżej, jej przydatność ma przede wszystkim związek z tym, jak doskonałym jest przewodnikiem. Na ziemi można znaleźć miedź w rudach oraz miedź jako minerał – tak zwaną mieć rodziną, niezwykle rzadką jej postać.

Większość miedzi pozyskiwana jest więc z rud tego metalu. Ze względu na trudności w prowadzeniu tego procesu ponad 80% miedzi obecnie to miedź odzyskana. Jej przetwarzanie zaczyna się od przedsiębiorstw gromadzących złom miedziany i skupów miedzi (takich jak Kraków – skup miedzi zlomex.pl).

Historyczne i współczesne znaczenie miedzi

Miedź stosowana jest od przez ludzkość od wieków. Jej odkrycie i użytkowanie w ogromnym stopniu wpłynęło na rozwój dawnych cywilizacji, którym z kolei my zawdzięczamy wiele wynalazków. To metal, który na stałe zapisał się w kulturze, ale nigdy nie stracił swojej pozycji w naszej codzienności. Nic dziwnego, że na skupie (Kraków – skup miedzi zlomex.pl) jest tak poszukiwanym towarem.

Współcześnie miedź jest metalem o znaczeniu strategicznym. To dzięki miedzi funkcjonuje przemysł. Dzięki niej możemy się cieszyć funkcjonalną kanalizacją i elektrycznością. Ma ona znaczenie w budownictwie, a nawet w rolnictwie. Zużycie miedzi na świecie ciągle rośnie, rośnie więc także zapotrzebowanie na nią.

Oddawanie miedzi do skupu – świetny pomysł!

Często zdarza się, że mamy gdzieś w domu niepotrzebne odpady miedziane. Najczęściej są to kable w izolacji, ale zdarza się także blacha albo części, które wcześniej stanowiły element silnika jakiegoś urządzenia.

Warto wiedzieć przy tej okazji, że przetwarzanie miedzi to nie tylko domena wielkich firm. Recykling, który jest tak istotny ze względu na światowe znaczenie tego metalu, zaczyna się od skupu – i od każdego z nas. Co więcej, cena miedzi też jest zachęcająca!