Na czym polega przeszczep włosów?

Na czym polega przeszczep włosów?

Dla każdej osoby włosy na głowie są szczególnie ważne. Niestety, w Polsce i na świecie łysienie androgeniczne zbiera coraz większe żniwo. W takich sytuacjach może pomóc przeszczep włosów. Na czym ów zabieg polega?

Skąd brać włosy?

Chcąc przeszczepić włosy trzeba je (a konkretnie mieszki włosowe) skądś pobrać. Najlepiej nadaje się do tego potylica, czyli tylna część głowy. Nawet „zabranie” stamtąd części włosów nie będzie tak zauważalne, jak łysienie androgeniczne oddziałujące na przednią część głowy i na jej boki.

Poza tym trzeba pamiętać, że włosy przeszczepia się grupami. Medycyna dowiodła, że włoski rosną w małych „rodzinach” liczących od 2 do 4 włosków. Przeszczep włosów polega na tym, aby przenieść w wybrane miejsce głowy całą wspomnianą grupę.

Czy to boli, czyli jak wykonuje się zabieg?

Nie ulega wątpliwości, że przeszczep włosów jest zabiegiem dość mocno inwazyjnym. Poza tym wykonuje się go na głowie, a więc w miejscu silnie nasyconym zakończeniami nerwów. Oznacza to oczywiście znacznie większe natężenie bólu, którego pacjent mógłby w normalnych warunkach nie znieść.

Co zatem należy zrobić? Większość tychże zabiegów wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu ustabilizowanie pacjenta jest dużo łatwiejsze. Czasami (gdy pojawi się taka konieczność) lekarze korzystają ze znieczulenia ogólnego, które zapewnia zarówno im, jak i pacjentowi maksimum komfortu podczas zabiegu

Co potem, czyli rehabilitacja po zabiegu

Gdy już włosy zostały przeszczepione, przychodzi czas na rekonwalescencję. Nie jest to łatwy moment w życiu pacjenta, gdyż zwykle wiąże się z kilkudniowym i silnym bólem. Na szczęście zdecydowana większość skutków ubocznych mija już nawet po kilku tygodniach. W zamian pacjent może cieszyć się większą gęstością włosów.

Reasumując, przeszczep to dla pacjenta spore wyzwanie emocjonalne. Warto jednak podkreślić, że zabieg ten jest bardzo skuteczny. I choć wykonuje się go w ostateczności, to przynosi on realne efekty w postaci zagęszczenia włosów w newralgicznych miejscach na głowie.