Kiedy warto udać się do kancelarii notarialnej?

Niektóre dokumenty, aby zyskać moc prawną, potrzebują specjalnego potwierdzenia. Sygnaturę notariusza można otrzymać w każdej kancelarii notarialnej. Kiedy należy się do niej udać? Na czym polega praca notariusza i jakie usługi świadczy przedstawiciel tego zawodu?

Jak wygląda praca notariusza?

Notariusz nie bez powodu uznawany jest za jeden z najbardziej odpowiedzialnych, wiążących się z prestiżem i zaufaniem społecznym zawodów. Wymaga długiego przygotowania: aby zostać notariuszem nie wystarczy prawnicze wykształcenie, wymagana jest także aplikacja notarialna oraz zdany egzamin notarialny.Notariusze pracują w kancelarii notarialnej. Tę może prowadzić jeden lub kilku specjalistów. Praca notariusza polega na sporządzaniu aktów notarialnych. Do tych należą między innymi akty zakupu czy sprzedaży, akty intercyzy czy testamenty.

Kancelaria notarialna – kiedy będzie niezbędna?

Wiele dokumentów można, ale nie trzeba poświadczać notarialnie. Istnieją jednak i takie, które nie zyskają mocy prawnej, jeśli nie dostaną notarialnej sygnatury. Kancelaria notarialna jest potrzeba przede wszystkim przy zakupie i sprzedaży nieruchomości, ale i jeśli chodzi o nieruchomość przekazywaną w darowiźnie.Inne dokumenty, które należy sporządzać w obecności notariusza to akt intercyzy czy testament. Również pełnomocnictwo nie będzie prawnie ważne, jeśli nie poświadczy go notariusz. Chcąc przekazać komuś prawo do występowania w swoim imieniu, obowiązkowo należy udać się do wybranej kancelarii notarialnej.

Jakie inne usługi oferują kancelarie notarialne?

Mało osób wie, że notariusze zajmują się nie tylko sporządzaniem aktów notarialnych, ale także tak zwanymi czynnościami notarialnymi. To tych należy na przykład przechowywanie pieniędzy czy cennych przedmiotów. Jeśli dana osoba sporządzi testament i będzie chciała powierzyć notariuszowi ofiarowane komuś w spadku dobra, z powodzeniem może to zrobić w kancelarii notarialnej.Gdzie szukać notariusza? Kancelaria notarialna mieści się w każdym średnim i większym mieście. Osoba z tytułem notariusza na pewno prawidłowo sporządzi akt i dopilnuje wszystkich formalności. Kontakt do notariusza można otrzymać także od rodziny czy znajomych, którzy korzystali w przeszłości z usług kancelarii notarialnej.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy notariusz-bydgoszcz.com.pl.