Na co zwrócić uwagę planując zakup opon zimowych?

Sezon jesienno-zimowy wystawia ogumienie samochodu na szczególną próbę. Śnieg, oblodzona nawierzchnia czy błoto pośniegowe stwarzają trudne warunki na drodze, którym czoła stawić mogą wyłącznie specjalne rozwiązania – przede wszystkim opony zimowe. Dla kogo szczególnie polecane są zimówki? Czy warto wybierać tanie modele? Na co zwrócić uwagę planując zakup opon zimowych? Rozwiewamy wątpliwości!

Opony zimowe – kluczowe informacje

Zanim przejdziemy do kluczowej kwestii i podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę planując zakup opon zimowych, warto byś dowiedział się, czym tak właściwie charakteryzują się zimówki. To specjalny rodzaj ogumienia stworzony z myślą o użytkowaniu w warunkach poniżej 7 stopni Celsjusza oraz jeździe na wymagającej nawierzchni, oblodzonej czy pokrytej śniegiem. Tym, co na pierwszy rzut oka odróżnia je od modeli całorocznych jest zdecydowanie bardziej agresywna struktura bieżnika, na którym dostrzec można sporo nacięć i lamel oraz kanałów odprowadzających.

Struktura ta nie jest oczywiście dziełem przypadku, a zaprojektowana tak, by podczas jazdy opona zyskiwała możliwie jak najlepszą przyczepność oraz samoczynnie oczyszczała się z nagromadzonego śniegu, błota pośniegowego i wody. Zimówka to także zupełnie inny rodzaj zastosowanej mieszanki gumowej. Bogata w duże ilości krzemionki, zachowuje plastyczność i gwarantuje prawidłową pracę bieżnika nawet przy skrajnym mrozie.

Na co zwrócić uwagę planując zakup opon zimowych?

Oferta producentów ogumienia jest bardzo szeroka, w związku z czym wybór zimowek może być nieco problematyczny. Przejdźmy zatem do zasadniczej sprawy, a mianowicie na co zwrócić uwagę, planując zakup opon zimowych. Kwestii do rozpatrzenia jest kilka. Podstawa to rozmiar. Uwzględnić należy nie tylko szerokość, profil i średnicę opony, ale także dwa ważne indeksy – nośności oraz prędkości. Pierwszy musi być dostosowany do max. ciężaru pojazdu, z kolei drugi informuje o granicznej prędkości, z jaką można się poruszać na danych oponach.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, planując zakup opon zimowych? Jak podpowiadają eksperci z serwisu wulkanizacja Warszawa bardzo ważny jest także sam typ pojazdu, a oprócz niego również jakość zastosowanej mieszanki, głębokość bieżnika (min. 1,6 mm) oraz data produkcji – zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że żywotność zimowek jest krótsza niż opon letnich.

Opony zimowe – jakie wybrać?

Jakie opony zimowe wybrać? Czy warto decydować się na zakup modeli z niższej półki od nieznanych producentów? Jak dowodzą liczne testy, tańsze modele, importowane najczęściej z Chin, to z reguły niższa jakość i żywotność. Jeśli jednak ogranicza Cię budżet, nie szarżujesz na drodze i poruszasz się główne miejskimi ulicami, może to być dobra, ekonomiczna alternatywa.

Jeśli natomiast możesz pozwolić sobie na nieco większy wydatek, pewną opcją będą opony zimowe renomowanych marek (np. Michelin, Continental, Bridgestone, Goodyear), za którymi stoją liczne badania, testy laboratoryjne i drogowe, produkcja z zachowaniem wysokich standardów i lepsza jakość zastosowanej mieszanki.

To wszystko przekłada się oczywiście na wyższą cenę, ale daje także gwarancję dłuższej żywotności oraz większego bezpieczeństwa na drodze – a te jest w końcu bezcenne. Mamy nadzieję, że już teraz wiesz, na co zwrócić uwagę planując zakup opon zimowych. Życzymy więc owocnych poszukiwań i szerokiej drogi!