Czym są i do czego służą zawiesia wężowe?

Jednym z elementów niezbędnych we współczesnym budownictwie oraz transporcie są zawiesia wężowe. Główną ich cechą jest ogromna wytrzymałość oraz elastyczność. Dzięki nim można podtrzymywać, zawieszać oraz obwiązywać przedmioty o bardzo dużych gabarytach. Zawiesia najczęściej spotykane są na różnego rodzaju dźwigach. Oczywiście istnieje kilka ich rodzajów, które sprawdzają się w różnych warunkach.

Czym są zawiesia wężowe?

Zawiesia charakteryzują się bardzo wysoką elastycznością, stąd też są w stanie wytrzymać podnoszenie nawet najbardziej masywnych przedmiotów. Warto wiedzieć o tym, że to jakim udźwigiem charakteryzuje się konkretne zawiesie, oznaczone jest jego kolorem. W kolejności od najbardziej do najmniej wytrzymałego zawiesia posiadają kolory: pomarańczowy, niebieski, brązowy, czerwony, szary, żółty, zielony oraz fioletowy.

Gdzie stosuje się zawiesia?

Zawiesia są niezastąpione wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba podniesienia ładunków pozbawionych uchwytów. Ogromną zaletą zawiesi jest fakt, że są one wyjątkowo bezpieczne w stosowaniu, a także charakteryzują się bardzo wysoką nośnością. Są też dodatkowo odporne na działanie oparów, olejów czy też wilgoci.

Aby zachować maksymalną żywotność zawiesi wężowych trzeba uważać, by nie narazić ich na kontakt z ostrą powierzchnią. W przeciwnym wypadku użytkownik zawiesia może narażony być na niebezpieczeństwo. Osoby, które regularnie korzystają z zawiesi wężowych, powinny pamiętać o stosowaniu rękawic ochronnych.

Ogromną zaletą zawiesi wężowych jest fakt, że nie zajmują one dużo miejsca, stąd też można je składować niemal wszędzie. Są kompatybilne praktycznie z każdym rodzajem wyciągarek, żurawi, dźwigów, suwnic czy też wysięgników. Warto wspomnieć o tym, że zawiesia wężowe mogą być również stosowane do ustawiania słupów energetycznych.

Podsumowując, śmiało można powiedzieć, że zawiesia to elementy, które są we współczesnym transporcie oraz budownictwie niezbędne. W dużym uproszczeniu można je określić jako pasy wykonane z syntetycznych tkanin, wyjątkowo odpornych na różnego rodzaju czynniki. Aby osiągnąć lepszy efekt, pasy te można ze sobą zszywać. Dzięki zawiesiom podnoszenie nawet najcięższych ładunków nie będzie stanowiło żadnego problemu.