Czy ogrzewanie podłogowe jest zdrowe?

Podejmujesz właśnie decyzję odnośnie do wyboru systemu grzewczego? Masz wątpliwości co do tego, czy podłogówka okaże się dobra dla ciebie i twoich bliskich? Przeczytaj i zdecyduj sam.

Instalacja ogrzewania podłogowego to wiele korzyści. Po pierwsze, jest energooszczędne, a po drugie – gwarantuje niebywały komfort. Ale argumentem, który potrafi przekonać niezdecydowanych, jest pozytywny wpływ podłogówki na zdrowie. Ciepła podłoga pozwala zapomnieć o problemie tzw. zimnych stóp. Co ciekawe, ciepło, które unosi się z kaloryferów, powoduje, że wyższa temperatura jest w okolicy naszych głów. A lepsza dla nas jest sytuacja, gdy cieplej jest w tych niższych partiach. Obala to tym samym mit, że ogrzewanie podłogowe źle wpływa na układ krążenia. Ważne jednak, by jego temperatura nie przekraczała 36,6 st. C.

Suchość w gardle? Zapomnij o tym

Ogrzewanie podłogowe jest dla nas dobre również z innego względu. Dzięki temu, że ciepło jest rozprowadzane we wnętrzach bardzo równomiernie, nie ma problemu z nadmierną utratą wilgotności powietrza, a co za tym idzie – z tak powszechnym w sezonie grzewczym suchym powietrzem, które niekorzystnie wpływa na skórę, oczy czy gardło. Podłogówka jest też świetnym rozwiązaniem dla osób cierpiących na alergie. Nie ma tu o mowy o ruchu kurzu i występujących w nim roztoczy, tak ja to jest przy rozmieszczonych miejscowo grzejnikach. Wiąże się to mniej więcej z tym, że temperatura podłogówki jest zbyt niska, by mogła dynamicznie wznosić kurz.

Boso przez świat…

…ale na początek tylko (aż!) przez mieszkanie. Kto już cieszy się z ogrzewania podłogowego w swoich czterech ścianach, zna to przyjemne uczucie, gdy można swobodnie chodzić po mieszkaniu boso. A to nie tylko miłe doznanie, lecz także czynność, która bardzo dobrze wpływa na nasz układ ruchowy i wymusza prawidłową postawę. Po ośmiu godzinach siedzenia za biurkiem odczujemy prawdziwą ulgę. I co więcej, nie będziemy siedzieć w przegrzanych wnętrzach, tylko w optymalnie nagrzanych pomieszczeniach.

Więcej porad budowlanych na blogu Słoneczne Domy oraz stronie Pracowni.