6 wskazówek jak urządzić mały pokój

Posiadanie małych przestrzeni, czy to w mieszkaniu lub w domu, może przysporzyć niemałych problemów, zwłaszcza, gdy właścicieli pragną stworzyć przytulne i funkcjonalne miejsce do życia. Podczas gdy nowoczesne i luksusowe pomysły na projekty często wymagają posiadania większego metrażu, nie można zapominać o tym, że pokój ma być miejscem do spania, odpoczynku i relaksu. Nieduża liczba metrów kwadratowych nie oznacza, że nie można stworzyć pięknej przestrzeni i to bez pomocy projektantów wnętrz. Co ciekawe, według naukowców, mniejsze pokoje są bardziej przyjazne dla ludzi, ponieważ ulepszają jakość snu człowieka. Im mniejsza przestrzeń, tym mniej szkodliwych gadżetów w środku, jak np. telewizja, łącze internetowe czy komputer.

Wskazówki jak urządzić pokój?

Zachowaj jasne kolory

Kolor biały jest ekspansywnym i praktycznym wyborem dla małej sypialni. Sprawia, że przestrzeń nie wygląda na zbyt ograniczoną. Używanie białych lub jaśniejszych kolorów zwalcza problem mniejszości, ponieważ zwiększa optycznie przestrzeń. W takim przypadku warto zainwestować w jasne ściany oraz okna. Jeśli istnieje obawa, iż biały kolor jest zbyt surowy do sypialni, można pokryć nim różne tekstury i dodatki, aby wyeliminować problem. Korzystnie jest zakupić jasne lampy.

Łożko w kąt

W większości przypadków, w sypialni łóżko ma swoją pozycję w centrum, na środku ściany. Jednak wąskie ściany na piętrach ograniczają przestrzeń i wymagają od tego odstępstwa. Aby zmaksymalizować przestrzeń, należy wsunąć łóżko do ściany lub rogu. W efekcie stworzy się obszar snu, który będzie bardziej przytulny. Aby uniknąć studenckiego wyglądu pokoju, warto dodać narożny system dwóch zagłówków. Taki ruch stworzy wykończony, designerski wygląd sypialni.

Zagłówek zamiast ramy

Kilka centymetrów dodatkowej przestrzeni może okazać się zbawienne w małej sypialni. Zajmująca dużo miejsca rama łóżka powinna zostać zastąpiona nowoczesnym zagłówkiem, który podkreśli nie tylko wygląd łóżka, ale i całego pokoju. Zaleca się wybór ramy w stylu hollywoodzkim, która podtrzymuje dno łóżka i rozciąga się nie dalej niż obwód materaca.

Zawieś lustra

Lustra powiększają małą sypialnię, tworząc iluzję większego pokoju. Umieszczenie lustra odbijającego światło okna jest również jedynym sposobem na podniesienie naturalnego światła w przestrzeni. Najłatwiejszy sposób na znalezienie odpowiednio pod względem wymiarów lustra, to zakup składanego lustra o wymiarach zbieżnych z właścicielem pokoju. Lustro można oprzeć o ścianę, przez co unika się dziurawienia ścian.

Dodaj miejsce do przechowywania

Jeśli w planach istnieje idea zakupu nowego łóżka, warto wybrać takie, które posiada w komplecie szafki, szuflady i inne dodatkowe miejsca do przechowywania. Jeśli przestrzeń jest na tyle ograniczona, że otwieranie szuflady może okazać się zbyt trudne, warto kupić pojemniki, skrzynki lub pudła. Ciekawe są plecione pudełka, które są trwałe i interesująco wyglądają.

Dodaj wzorzystą tapetę

Posiadanie małej przestrzeni nie oznacza, że nie można z nią eksperymentować. Nałożenie na jedną ze ścian, wzorzystej tapety podkreśli styl pokoju, a także nada mu charakter. Przy decydowaniu się na tapetę, trzeba pamiętać o tym, że powinna być nałożona na ścianie sąsiadującej z łóżkiem. W ten sposób, przestrzeń nie zostanie zamknięta.