Zabrze – polska perła na europejskim szlaku zabytków przemysłowych.

Duża część z nas marzyła kiedyś, aby zostać górnikiem i zjeżdżać setki metrów pod ziemię. Abstrahując od ciężkości tego zawodu, jego niebezpieczeństwa, w wielu z nas nadal pozostała dziecięca ciekawość i chęć przeżycia choćby jednego dnia pod ziemią. Dzięki ofercie kopalni Guido z Zabrza jest to całkowicie możliwe. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, przeczytaj dalszą część naszego artykułu poświęconego temu pięknemu i niezwykłemu na skalę światową miejscu.

Kopalnia Guido – krótka historia.

Kopalnia Guido jest zlokalizowana w Zabrzu, mieście leżącym praktycznie w środku Śląska. Jej powstanie datuje się na rok 1855, gdy hrabia Guido postanowił otworzyć swój własny zakład wydobywczy. Od początku budowniczowie kopalni natrafiali na liczne problemy, ale budowa postępowała. Maksymalne wydobycie czarnego złota osiągnięto dopiero w 1885 roku, czyli aż 30 lat od rozpoczęcia budowy. W tym samy roku jednak kopalnia została sprzedana pruskiego skarbowi państwa i włączona w skład innej zabrzańskiej kopalni – Królowej Luizy. Zakład, z różnymi problemami kontynuował wydobycie, aż do 1957 roku, kiedy to został przekształcony w kopalnię doświadczalną, a 2000 roku w kopalnię zabytkową, którą znamy dziś.

Kopalnia Guido – zwiedzanie.

Zabytkowa kopalnia Guido udostępnia dla swoich turystów dwa świetnie zachowane poziomy wydobywcze – 170 metrów oraz 320 metrów. Na pierwszym z nich możemy zaznajomić się z najstarszymi dostępnymi rejonami zakładu. Na tym poziomie poznamy nieużywane już dziś metody wydobywcze, zostaniemy zabrani do podziemnej stajni, czy będziemy mogli obejrzeć piękną kaplicę, w której co ciekawe odbywają się msze święte.

Podczas kolejnego etapu wycieczki, przewodnik zabierze nas na poziom 320 metrów. Największą atrakcją tego rejonu kopalni jest pokaz wielkich maszyn górniczych oraz przejazd podwieszaną kolejką górniczą. Kopalnia Guido daję nam jedyną w swoim rodzaju szansę na zaobserwowanie na żywo pracy kombajnu wydobywczego, usłyszenie huku podziemnego pasa transmisyjnego, czy dotknięcia prawdziwego pokładu węglowego.

Kopalnia Guido – szychta.

Kopalnia Guido, chcąc jak najbardziej poszerzyć swoją ofertę, umożliwia turystom przeżycie prawdziwej górniczej szychty. Po ubraniu specjalnego, roboczego stroju i wyposażeniu w oryginalną lampę chętni ruszą w najbardziej niedostępne rejony kopani, gdzie będą mieli szansę na własnej skórze sprawdzić, czy zawód górnika jest ciężki. Trasa szychta może być spełnieniem marzeń każdego dorosłego, który górnictwo zna jedynie z telewizji.

Reasumując, kopalnia Guido daje każdemu turyście szansę na zobaczenia kopalni od środka. Daję każdemu turyście szansę na spełnienie swoich dziecięcych marzeń i zjechanie 320 metrów pod powierzchnie ziemi.