Tabela gwintów – co musisz wiedzieć?

W budownictwie najczęściej stosuje się gwinty metryczne i rurowe, które zalicza się do grupy tak zwanych gwintów trójkątnych. Często wykorzystywane są także gwinty zwykłe, drobne, grube, lewozwojne czy wielokrotne. Gwintów używa się przy podnośnikach, obrabiarkach i maszynach przemysłowych. Jeśli nie wiadomo, jaki gwint jest potrzebny, należy go zmierzyć. Niezastąpioną pomocą będzie tabela gwintów.

Jak zmierzyć gwint?

Aby zmierzyć gwint, należy wykonać pomiar suwmiarką.  Do prawidłowego zmierzenia gwintu, należy dokonać dwóch pomiarów: średnicę wewnętrzną lub zewnętrzną gwintu oraz skok gwintu. Następnie pomiary trzeba odszukać i porównać je z tabelą gwintów. W czasie mierzenia gwintu trzeba pamiętać o sprawdzeniu listków z gwintami metrycznymi, które są najbardziej popularne. Po dopasowaniu skoku gwintu wzorca i mierzonego gwintu – tak, aby się pokrywały w rubryce tabeli gwintów, wystarczy już tylko odczytać wynik z wzorca.

Co wpływa na obniżenie jakości połączenia gwintowego?

Wytrzymałość gwintu uwarunkowana jest od wielu czynników, które mogą wpływać na jakość połączenia gwintowego. Szkodliwe czynniki atmosferyczne – jak wilgotność, ekstremalne temperatury czy użyte chemikalia mogą znacząco obniżać połączenia gwintowe. Uszkodzenie gwintu może nastąpić również przy nadmiernym obciążeniu lub jako konsekwencja braku konserwacji
i nieprawidłowego użycia.

Tabela gwintów – ułatwienie przy dobieraniu gwintu

Gwintowanie, czyli połączenie za pomocą gwintu jest scaleniem rozłącznym. W takim scaleniu śruba staje się łącznikiem z wkrętem lub nakrętką. Dodatkowo, połączenia gwintowane mogą zawierać takie akcesoria jak podkładki, taśmy czy zawleczki. Kluczowe jest oczywiście zagwarantowanie stałej
i wysokiej jakości siły dociskowej, która pozwoli na bezpieczne połączenie ze sobą elementów. Przed każdym montażem gwintów trzeba dokonać obliczeń gwarantujących wytrzymałość wykonywanych połączeń. Ułatwieniem jest tabela gwintów, z której odczytać można informację o posiadanym gwincie, a następnie należy już tylko dokonać dopasowania skoku gwintu.

Oznaczenia gwintów

Gwinty metryczne posiadają oznaczenie M i charakteryzują się ogólnym przeznaczeniem, przez co należą do najbardziej popularnej grupy gwintów stosowanych w przemyśle i codziennym użytku. Najczęściej występują w formie jednokrotnej oraz wielokrotnej. Forma wielokrotna pozwala na zastosowanie dużego skoku, przez co do skręcenia gwintu wykonuje się kilkukrotnie mniej obrotów. Do nacinania gwintów wewnętrznych służą gwintowniki metryczne ręczne i maszynowe.