Dlaczego warto biegać rano?

Początkujący biegacze praktycznie od zawsze zadają sobie pytanie, kiedy biegać? W naszym kraju nie brakuje osób, które wybierają poranek. Dlaczego jest to korzystne?

Bieganie dodaje energii na cały dzieńa

Oczywiście, osoby, które zaraz po bieganiu chcą iść do pracy czy na studia itp. nie powinny od rana biegać maratony czy półmaratony. Niemniej jednak normalny trening jest jak najbardziej wskazany. Dlaczego? Bieganie rano odpowiednio pobudza organizm do działania, dzięki czemu jesteśmy bardziej efektywni wykonując rozmaite czynności w życiu prywatnym oraz zawodowym. W czasie wysiłku fizycznego akcja serca oraz oddech są przyspieszone. Trening o poranku powoduje, że organizm stopniowo i sukcesywnie wybudza się ze stanu spoczynku. Nasze mięśnie oraz mózg zostają dotlenione, dlatego warto biegać na świeżym powietrzu niż na przykład na bieżni – jeśli oczywiście pozwalają na to warunki atmosferyczne. Regularne treningi sprawiają także, że nasze mięśnie są rozciągnięte, a tkanki lepiej ukrwione. Po treningu o odpowiedniej intensywności jesteśmy właściwie pobudzeni i gotowi do podejmowania kolejnych wyzwań – w domu, pracy czy szkole itp.

Metabolizm jest przyspieszony

Badania pokazują, że najwięcej osób decyduje się biegać po to, aby zrzucić zbędne kilogramy i pozbyć się niechcianej tkanki tłuszczowej. Choćby dlatego warto biegać o poranku. „Trzeba podkreślić, że ćwiczenia rano powodują bowiem, że metabolizm jest przyspieszony tak naprawdę przez cały dzień. Warto zwrócić uwagę na fakt, że ma to wpływ na stan naszej wagi” – podkreśla Wojciech Izbicki z ekipy www.nessi-sport.com. Ponadto przyjmowane w późniejszym okresie posiłki są lepiej trawione. Osoby, które trenują wieczorem muszą liczyć się z tym, że największy efekt przypada zaś na porę nocną, co nie jest do końca optymalne.

Mniejsze ryzyko odnośnie problemów żołądkowych

Warto zwrócić uwagę jeszcze na jeden aspekt. Osoby, które biegają wieczorem zazwyczaj są po posiłku. Nierzadko dzieje się bowiem tak, że tacy ludzie przychodzą po pracy, jedzą obiad lub kolację, a następnie zabierają się za trening. Jest to nie do końca dobre podejście do tematu. Warto zaznaczyć, że w trakcie pokonywania kolejnych metrów jesteśmy wtedy bardziej ociężali i powolni. Poza tym trzeba liczyć się z takimi objawami, jak bóle brzucha, nudności, odbijanie, wymioty, biegunki itd. Trzeba też uwzględnić, że po treningu dobrze jest spożyć odpowiedni posiłek, który przyspieszy regenerację. Druga strona medalu jest zaś taka, że nie powinno się jeść mniej więcej dwie-trzy godziny przed snem. Wydaje się zatem, że wszystko jest łatwiej zorganizować decydując się na treningi o poranku.