Co jeść, aby zapobiec wypadaniu włosów?

Wypadające włosy to problem, który dotyczy nie tylko mężczyzn, ale również kobiet. Każdego dnia tracimy około 100 włosów, co jest oczywiście całkowicie normalnym zjawiskiem związanym z fazami wzrostu kosmyków, jednak w sytuacji, gdy włosy wypadają garściami, należy zastanowić się nad tym, co jest nie tak. Najczęstszą przyczyną wypadających włosów jest nieodpowiednia dieta, która nie dostarcza organizmowi wielu bardzo ważnych witamin oraz składników mineralnych. Niestety nasza uroda jest bardzo kapryśna, dlatego też, aby zapobiec problemowi wypadania włosów, należy radykalnie zmienić swój sposób odżywiania. Czego nie powinno zabraknąć zatem w diecie walczącej z wypadającymi włosami?

Minerały

Składniki mineralne takie jak miedź, żelazo oraz cynk to jeden z najważniejszych substancji wpływających pozytywnie na wygląd, a także stan naszych kosmyków. Niedobór tych substancji powoduje nie tylko wzmożony proces wypadania włosów, ale przyczynia się również do zmiany ich koloru. W jakich jednak produktach spożywczych można znaleźć wspomniane minerały? Dobrym źródłem cynku są orzechy, podroby, a także nasiona i kiełki niektórych roślin. Żelazo można znaleźć przede wszystkim w kaszy jaglanej, roślinach strączkowych oraz podrobach, natomiast najlepszym źródłem miedzi są płatki owsiane, natka pietruszki, a także podroby.

Witamina E

Nazywana witaminą młodości pływa bardzo korzystnie nie tylko na wygląd skóry, ale również włosów. Z uwagi na fakt, iż witamina E to bardzo silny antyoksydant, to dzięki niej włosy rosną znacznie szybciej, a oprócz tego stają się przyjemne i bardzo miękkie w dotyku. Witaminę E można znaleźć przede wszystkim w jajkach, orzechach, olejach roślinnych oraz pestkach.

Witamina B1, B2, B6 i kwas pantotenowy

Tiamina, ryboflawina oraz pirydoksyna biorą czynny udział w produkcji aminokwasów będących składnikami budulcowymi naszych włosów. Ich odpowiednie stężenie w organizmie wspomaga wytwarzanie energii, która niezbędna jest w procesie wzrostu kosmyków. Poszukując tych witamin w żywności, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na buraki, botwinkę, szpinak, jarmuż, pietruszkę, seler, marchew oraz cytrynę. Z kolei kwas pantotenowy to substancja, która pobudza keratynocyty do szybszej produkcji karetyny, czyli najważniejszego budulca naszych włosów. Dzięki tej substancji włosy znacznie szybciej rosną, a jej najlepszym źródłem są morskie ryby, zielone warzywa, a także fasola.

Biotyna

Ostatnią niezwykle ważną substancją dla naszych kosmyków jest biotyna, która nazywana jest również witaminą B7. Biotyna wspomaga transport cząsteczek siarki do macierzy budującej włosy, w której wytwarzane są specjalne wiązania mające na celu spojenie łodygi włosa na całej długości. Nawet niewielki niedobór biotyny wpływa bardzo niekorzystnie na stan włosów, ponieważ zaczynają nie tylko wypadać, ale również nadmiernie się przetłuszczać. Wśród produktów, które zawierają dosyć duże ilości biotyny, można wyróżnić szpinak, podroby, żółtka jaj oraz drożdże.