Budowa domu – od czego zacząć?

Od zakupu działki budowlanej do wprowadzenia się do nowo wybudowanego domu długa i daleka droga. Najwięcej formalności i spraw trzeba załatwić przed wykonaniem fundamentów. Sprawdź, o co krok po kroku musisz zadbać by móc rozpocząć budowę domu.Od zakupu działki budowlanej do wprowadzenia się do nowo wybudowanego domu długa i daleka droga. Najwięcej formalności i spraw trzeba załatwić przed wykonaniem fundamentów. Sprawdź, o co krok po kroku musisz zadbać by móc rozpocząć budowę domu.

Pierwszy etap związany z budową domu to analiza decyzji o warunkach zabudowy lub planu zagospodarowania przestrzennego. Znajdziesz w nich takie informacje budowlane jak: przeznaczenie użytkowe działki, przebieg linii zabudowy, dopuszczalna kubatura oraz kształt budynku. Dzięki takim danym możesz wybrać odpowiedni projekt domu, czyli taki, który pozwoli postawić budynek zgodny z przepisami oraz dopasowany do Twoich potrzeb i oczekiwań. Jakim wyzwaniom należy sprostać w dalszej kolejności?

Zgłoszenie rozpoczęcia budowy

Obecnie nie trzeba już starać się o pozwolenie na budowę domu, dzięki czemu można uniknąć wielu czasochłonnych i problematycznych formalności. Wystarczy, że zgłosisz taki zamiar w urzędzie miasta (lub starostwie). W tym wypadku nie musisz organizować żadnych dokumentów dotyczących dostawy mediów. Kwestie, takie jak możliwość przyłączenia kanalizacji, prądu, gazu, czy wody, są sprawdzane dopiero po zakończeniu wszystkich prac i oddaniu budynku do użytku. W praktyce, zgłoszenie budowlane stanowi prostą procedurę i nie wiążę się z długim czasem oczekiwania na decyzję. Budowę domu możesz rozpocząć po upływie 30 dni od momentu przedłożenia stosownego dokumentu.

Znalezienie kierownika budowy

Jeszcze zanim rozpoczniesz pierwsze prace budowlane, musisz zatrudnić kierownika budowy.

Musi on podpisać oświadczenie potwierdzające utworzenie planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, a także przejęcie obowiązków kierownika budowy. Taki dokument należy jedynie dołączyć do dokumentacji budowlanej – nie trzeba go przedkładać w urzędzie. Na tym etapie należy również pamiętać o założeniu dziennika budowy, który stanowi dokument urzędowy i zawiera wszelkie informacje dotyczące przebiegu prac.

Przygotowanie terenu

Po uporaniu się z powyższymi formalnościami, możesz przejść do pierwszego etapu bezpośrednio związanego z robotami budowlanymi. Polega on na przygotowaniu terenu do budowy domu od podstaw, czyli przeprowadzeniu takich działań, jak:

 

  • geodezyjne wytyczenie domu na działce – jest wykonywane przez uprawnionego geodetę i musi zostać wpisane do dziennika budowy;
  • wyrównanie terenu pod budowę domu;
  • wybudowanie tymczasowych budynków przeznaczonych na cele związane z budową, na przykład obiektów sanitarnych dla pracowników, czy wiaty lub składzika na materiały budowlane;
  • wykonanie przyłącza elektrycznego na potrzeby realizacji prac budowlanych,
  • zamieszczenie żółtej tablicy informacyjnej przy wejściu na plac budowy, czy też w innym miejscu ogrodzenia od strony drogi publicznej.

Co dalej?

Po dopełnieniu wszystkich wspomnianych formalności można rozpocząć już pierwsze działania ściśle związane z budową domu, czyli przygotować fundamenty pod budynek.